Centre for Ecology and Hydrology (CEH) tarafından yayınlanan yeni bir araştırmada, dünyada en çok kullanılan neonikotinoid grubu tarım ilaçlarının bal arıları popüyasyonlarına doğrudan zarar verdiği ve arıların üreme kapasitelerinin azaldığı gösterildi. Üç farklı bal arısı türü ile yapılan çalışmada, Bayer ve Syngenta tarafından üretilen neonikotinoid pestisitlerle kaplanmış kanola tohumları arıların bulunduğu alana ekilmiş ve etkileri gözlemlenmiş.

Çalışmanın en ilginç sonuçlarından birisi, tarım ilacının arılara verdiği zararın ülkelere göre farklık göstermesi. Bu zarar Macaristan ve İngiltere'de yüksek seviyelerde iken Almanya'da oldukça düşük seviyelerde. Çalışmanın bir diğer ilginç özelliği ise kısmen Bayer ve Syngenta tarafından desteklenmiş olması.

Natural Environment Research Council (NERC) tarafından da desteklenen bu büyük ölçekli saha çalışmasında, Bayer ve Syngenta tarafından üretilen nikotinoid kaplı tohumların zararları, firmaların kendi finansmanıyla ispatlanmış oldu. Konu ile ilgili Energydesk'e açıklama yapan bir Bayer sözcüsü, çalışmanın önceki verilerle çeliştiği için 'hayal kırıklığı' yarattığı görüşünde.

Kaynak: http://www.truth-out.org/news/item/41149-major-new-study-shows-pesticid…

Makale: http://science.sciencemag.org/content/356/6345/1393